Jak stworzyć stronę internetową na WordPress

Stworzenie strony internetowej mogło by się wydawać trudnym zadaniem. Tak naprawdę jednak jeśli tylko wszystko wykona się w odpowiedniej kolejności, to swoją stronę www można umieścić w sieci nawet w ciągu jednego dnia. Co ważne, do jej zbudowania nie potrzeba wcale wielu specjalnych umiejętności. Proste kreatory pomogą nam w tym, by szybko postawić naszą stronę na serwerze.

Domena – polska, czy zagraniczna?

Pierwszym krokiem będzie zakup domeny, czyli adresu pod którym będzie można znaleźć nasz przyszły serwis lub blog. Powinniśmy zrobić to u jednego z polskich operatorów, chyba że naszym celem jest adres międzynarodowy, na przykład taki z końcówką com. Wtedy jednak przyjdzie nam zapłacić trochę więcej bo nawet kilkadziesiąt złotych za jeden rok utrzymywania domeny.

Jeśli jednak interesuje nas domena polska, to jej rejestracja nie powinna kosztować więcej niż kilkanaście złotych. Następnie zakupioną przez nas domenę należy połączyć z adresami DNS dostawcy hostingu logując się w panelu rejestratora.

Po wpisaniu odpowiednich kodów DNS w ciągu kilku godzin nasza domena powinna połączyć się z hostingiem. To jednak nie wystarcza, by mieć swoją stronę internetową. Zanim zacznie ona być widoczna w internecie, musimy ją najpierw stworzyć. Najlepiej zrobić to przy pomocy prostego i darmowego systemu WordPress.

Prosty kreator pozwoli nam na dobranie właściwych parametrów. Najpierw musimy jednak pobrać pliki najnowszej wersji WordPressa z internetu, a następnie umieścić je na serwerze. Należy przenieść wszystkie pliki do folderu public.html, wtedy też możemy przystąpić do kreowania witryny.

Następnie trzeba wejść w adres naszej domeny, po czym uruchomić kreator WordPress. Za jego pomocą wybierzemy nazwę naszej strony internetowej oraz nadamy nazwę użytkownika i hasło jej administratorowi. Gdy ukończymy tę czynność, naszym oczom ukaże się panel, który od tej pory będzie służył do zarządzania naszą witryną. Jego opanowanie nie powinno sprawić nam trudności, ponieważ jest on bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Wiele możliwości

WordPress daje nam wiele możliwości jeśli chodzi o treść naszej strony www. Możemy z niej zrobić bloga – to jedno z  najbardziej popularnych zastosowań WordPressa, a przy tym pierwsza opcja, którą zyskujemy po jego instalacji.

Ważny jest też wybór pasującego nam szablonu. W internecie znajdziemy sporo stron z zarówno darmowymi, jak i płatnymi szablonami pod www. Te drugie kosztują zazwyczaj kilkadziesiąt złotych i posiadają więcej możliwości personalizacji. Jeżeli jednak nie jest nam potrzebna profesjonalna strona www, a jedynie prosty blog – spokojnie możemy prowadzić go na jednym z darmowych szablonów. Możemy wybrać jeden z nich z wyszukiwarki, a następnie w łatwy sposób zainstalować.
Gdy już wgramy szablon otrzymujemy możliwość dostosowania strony do własnych potrzeb. Warto zacząć od stworzenia treści, które uzupełnią naszą stronę. W miarę możliwości możemy rozbudowywać nasz content, co uczyni stronę jeszcze bardziej atrakcyjną dla użytkownika.

Dodaj komentarz