Kuchnia w stylu retro – po jakie elementy sięgnąć, aby wyczarować wyjątkową przestrzeń?

Styl retro zachwyca urokiem babcinych koronek, ciepłem grubych, wzorzystych kafli i wielowiekowym stołem, przy którym na wspólnym posiłku każdego dnia gromadziła się rodzina. Współczesne kuchnie, inspirowane stylem retro, zachwycają swoją funkcjonalnością i wysmakowanym designem. Jakich elementów nie może zabraknąć w kuchniach w stylistyce retro? Jeżeli rozważasz urządzenie swojego pomieszczenia w tym stylu, poniższy tekst może stanowić dla Ciebie sporą dawkę inspiracji. Zaczynamy!

Kuchnia w stylu retro

Po pierwsze: kuchnia w stylu retro i naturalne drewno

W kuchniach urządzonych w stylistyce retro drewno jest absolutnym numerem 1. Drewniane kredensy, szafki, pojemniki – wszystko to czyni pomieszczenie takim, jakby czas się w nim zatrzymał. Nierzadko sam naturalny materiał jest jedynie zaimpregnowany – domownicy i goście mogą podziwiać słoje i rysunek surowca wykradzionego naturze. Popularne są również meble kuchenne pobielone. We współczesnych aranżacjach drewno nierzadko zastępuje się płytą laminowaną, która jest nieco lżejsza wizualnie. Cechą charakterystyczną szafek kuchennych w stylu retro są przeszklone fronty. Gdzieniegdzie zdarzają się również plecionki, a także szprosy. Ważnym elementem kuchni w stylu retro jest duży, dębowy stół – idealny, by pomieścić całą rodzinę i znajomych.

Po drugie: dopracowane w szczegółach uchwyty ceramiczne

Kuchnia w stylu retro cechuje się tym, że w meblach utrzymanych w tej właśnie stylistyce również uchwyty szafek są nietuzinkowe i wyraziste. Często stylizuje się je na te wykonywane przed wieloma laty. Produkty ceramiczne nierzadko mają rustykalne wzory kwiatowe, co nadaje całości charakteru.

Po trzecie: kuchnia w stylu retro i stylizowane sprzęty AGD 

Ustawienie w kuchni retro nowoczesnej, przylegającej ściśle do blatu płyty indukcyjnej byłoby prawdziwą zbrodnią! W retro wnętrzach elementem obowiązkowym są sprzęty AGD stylizowane na starsze niż są w rzeczywistości. Tak naprawdę to nowoczesne, wydajne i energooszczędne urządzenia, które jedynie wyglądem nawiązują do lat minionych. Cechują się dość ciężką wizualnie, choć ciekawą formą. Piekarniki mają złote, stylizowane gałki i przyciski. Często występują albo w kolorze czerni czy brązu, albo w odcieniu kości słoniowej. Uwagę w kuchni retro przyciąga też okap – jest duży, okazały i widoczny z każdej części pomieszczenia. Często stanowi wręcz osobny zabudowany kącik. Tak zaaranżowana przestrzeń sprawia wrażenie niezmiernie przytulnej, domowej i babcinej. Brakuje tylko zapachu szarlotki, unoszącego się w powietrzu.

Po czwarte: wielość wyboru

Kuchnia w stylu retro niejedno ma imię. Dlatego też inwestor, myśląc o zaaranżowaniu kuchni na styl retro, musi mieć świadomość tego, jak wiele jest odmian tej stylistyki. Zupełnie czym innym jest wiejska, tradycyjna kuchnia, zupełnie czym innym zaś kuchnia dworkowa. Kuchnia angielska będzie też zasadniczo różnić się od tej wschodniej. Warto dobrze przemyśleć, która odmiana faktycznie przypadnie do gustu i będzie cieszyć oko nawet po wielu latach. Przykładowo w kuchni wiejskiej dominują ciężkie.

Po piąte: dodatki, które budują klimat

Dodatków stosowanych w kuchni w stylu retro może być wiele. Począwszy od ozdobnych obrusów. Piękne serwety i koronkowe bieżniki, będące ręczną robotą pani domu, stanowią wspaniałą ozdobą stołu, jak również kredensu. W retro kuchni nie może również zabraknąć stylowej ceramiki. Ponadczasowym wyborem zawsze jest śnieżnobiała zastawa stołowa. Popularne bywają też biało-niebieskie wzory. Świetnie prezentują się także kolekcje z Bolesławca czy Chodzieży. Talerze, półmiski, maselnice, jajeczniki i mleczniki są ręcznie malowane oraz mają tradycyjny, ludowy klimat. Stanowią piękne elementy zastawy stołowej. Pięknie wygląda również tradycyjny drewniany ręczny młynek na pieprz. Zdecydowana większość ozdób utrzymana jest w jasnych, schludnych odcieniach. W tak zaaranżowanej kuchni aż chce się zasiąść do wielkanocnego śniadania.

Po szóste: wyeksponowane garnki i patelnie

W kuchni w stylu retro, w przeciwieństwie do tej minimalistycznej, garnki, patelnie i łyżki są wyeksponowane na hakach ulokowanych tuż pod szafkami. Warto więc, aby pasowały do całego stylu. Królują żeliwne, trwałe patelnie żeliwne, a także urokliwe miedziane naczynia. Całości dopełniają ceramiczne i drewniane łyżki. Nie można odmówić im babcinego uroku.

Po siódme: kafle na ścianach

Kuchnia w stylu retro, utrzymana w wiejskiej, swojskiej stylistyce, jest bogata w kafle. Dziś są one zazwyczaj białe i fazowane. Do takich elementów pasują solidne, stylizowane na stare, zlewy. Dwukomorowy, głęboki zlew ceramiczny będzie fantastycznym dopełnieniem kuchni w stylu retro, lecz raczej tej w angielskim stylu. Całości dopełniają, również stylizowane na stare, złote lub miedziane baterie.

Podsumowując, w czasach, gdy kuchnie są wygłaskane i w większości minimalistyczne, w sklepach i u stolarzy znajdzie się również coś dla miłośników przytulności. Kuchnia w stylu retro daje poczucie, jakby czas stanął w miejscu, a wakacje u babci na wsi trwały wiecznie.