Tworzymy stronę www

Znaczenie posiadania własnego adresu w sieci

Posiadanie własnej strony internetowej jest dzisiaj dla każdej firmy rzeczą niezbędną. Jest jak wirtualna wizytówka, która poprzez wyszukiwarki internetowe może dotrzeć do wielu odbiorców. Jeśli zależy nam na zyskaniu dodatkowej liczby klientów, to po prostu musimy ją mieć, aby zaistnieć w sieci. Dzisiaj pierwszą rzeczą, którą robimy, gdy czegoś potrzebujemy to wpisanie nazwy tej właśnie rzeczy do wyszukiwarki internetowej. Również osoby prywatne często wykorzystują swój własny adres www do promocji samego sobie poprzez tak zwane portfolio, gdzie mogą pokazać swoją wykonaną pracę. Tworzenie stron internetowych możemy zlecić profesjonalistom, ale możemy również zdecydować się zaprojektować stronę na własną rękę.

Jakie narzędzia

Stworzenie strony internetowej jest zadaniem zarówno łatwym jak i trudnym. W zależności od stopnia zaawansowania, rodzaju oferowanych usług na stronie oraz docelowego odbiorcy. Możemy spotkać strony www proste w postaci właśnie wirtualnej wizytówki z danymi kontaktowymi do danej firmy, dużo bardziej rozbudowane sklepy internetowe, gdzie oferowane są produkty danego przedsiębiorstwa, aż po portfolio, w którym firma chce się pochwalić wszystkimi zrealizowanymi zleceniami.

Istnieje wiele darmowych programów, które pomagają stworzyć stronę internetową. Mnogość różnych technologii może być przytłaczająca, aczkolwiek dzięki temu można dopasować daną technologię do naszych potrzeb. Na pewno warto jest zwrócić uwagę na to, aby strona mogła być w prawidłowy sposób wyświetlana na każdym urządzeniu (na komputerze, smartfonie czy tablecie). Taka funkcjonalność jest nazywana jako strona responsywna. Obecnie wiodącym połączeniem, które możemy spotkać najczęściej to HTML5 + CSS + JavaScript. Dzięki wielu poradnikom dostępnym w sieci, można bez problemu stworzyć samemu taką stronę. Dla osób, którym czas nie pozwala na naukę wyżej wymienionych technologii, alternatywą są portale oferujące gotowe rozwiązania. Kreator poprowadzi nas wówczas przez cały proces tworzenia strony. Oczywiście w tym przypadku nie mamy aż takiej swobody w jej tworzeniu, ale coś za coś.

Do kogo kierowana

Podczas tworzenia strony warto jest najpierw określić do kogo jest ona kierowana. Wygląd strony ma duże znaczenie dla osób, które będą odwiedzać naszą stronę. Jeśli będzie to strona firmowa to zarówno grafika jak i kolory powinny być odpowiednio dopasowane (zazwyczaj szata powinna być stonowana). Ważna jest też czytelność tak aby w łatwy sposób móc znaleźć informacje, których szukamy. W tym przypadku mniej znaczy więcej.

Wybieramy hosting

Gdy już strona internetowa będzie gotowa, należy zastanowić się nad tym, aby ją opublikować. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo firm oferujących hosting. Czym jest hosting? To krótko mówiąc usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na serwerze, w którym będzie umiejscowiona nasza strona. Dzięki temu będzie ona dostępna w Internecie dla każdego. Zakres usług również można dopasować do swoich potrzeb. Jeśli nie spodziewamy się dużej liczny odwiedzających, warto na początku poszukać podstawowych opcji hosting, które są bezpłatne. Pewnym ograniczeniem w takim przypadku jest jednak to, że adres naszej strony nie będzie do końca taki jaki byśmy chcieli. Firmy oferujące bezpłatną usługę hostingu zawsze dodają swój alias to znaczy na przykład, gdy chcemy nazwać stronę mojeusługi to tak naprawdę adres naszej strony będzie wyglądał tak: mojeusługi.NAZWAFIRMYHOSTINGOWEJ.pl.

Własna domena

Dobrym pomysłem jest też uzyskanie unikalnego adresu www naszej strony. Dzięki temu adres będzie unikalny, a co za tym idzie bardziej prestiżowy. Czasami firmy hostingowe oferują promocyjne ceny za pierwszy rok takiej usługi, dlatego dobrze jest najpierw poszukać takiej oferty. Ceny zazwyczaj nie są wygórowane i za taką domenę w promocyjnej cenie wydamy maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Dodaj komentarz